ABD, HAMAS Liderlerini Terör Listesine Aldı


ABD, HAMAS Liderlerini Terör Listesine Aldı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Eylül 2015 Çarşamba 17:02


İslami Direniş Hareketi (Hamas), Amerika'nın hareketin üç liderini terör listesine almasının şaşırtıcı olmadığını ifade ederek, kararın münafıklık ve işgal rejimi yanlısı olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, tugayın üst düzey kadrosunda yer alan Yahya es-Senvar ve Hamas’ın siyasi büro üyesi Ruhi Müşteha’nın “terör listesi”ne eklendiğini duyurdu.

İsrail’in, “İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik düzenlenen operasyonların arkasındaki adamlardan biri” olarak nitelendirdiği Dayf, uzun zamandır bu ülkenin tasfiye etmeyi planladığı kişiler listesinin ilk sırasında yer alıyor. İsrail, geçen sene yaklaşık 2 ay süren Gazze’ye yönelik saldırılarında, Dayf’ın evini bombalamıştı. Söz konusu saldırıda, Dayf’ın eşi ve iki çocuğu hayatını kaybetmişti.

Hakkında müebbet hapis cezası verilen, İsrail-Hamas arasında 2011’de imzalanan “esir takası” anlaşmasında serbest bırakılan Yahya Senvar’ın ise İsrail güvenlik güçleri ve siyasi çevrelerde “Hamas’ın güvenlik beyni” olarak nitelendirildiği ifade ediliyor.

Hamas-İsrail arasındaki esir takası anlaşmasında serbest bırakılan Ruhi Müşteha’nın da İsrail’in Gazze’den tasfiye edilecekler listesinde yer aldığı belirtiliyor.
HAMAS’TAN TEPKİ

Hamas, lider ve askeri kadrosunda yer alan bazı isimlerin ABD tarafından “terör listesi”ne alınmasını “etik dışı ve uluslararası hukuka aykırı” şeklinde nitelendirerek, söz konusu kararın “İsrail terörünü cesaretlendireceği” uyarısında bulundu.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, lider ve askeri kadrolarında yer alan bazı isimlerin ABD tarafından “terör listesi”ne alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu değersiz uygulama, halkımızı korumayı ve Filistin topraklarının özgürleşmesini hedefleyen ulusal görevimizi ifa etmemizi engelleyemeyecek” ifadelerine yer verdi.

Ebu Zuhri açıklamasında, üst düzey kadroda yer alan isimlerin terör listesine alınmasını “etik dışı ve uluslararası hukuka aykırı” olarak nitelendirerek, söz konusu kararın “İsrail terörünü cesaretlendireceği”ni kaydetti.
İSLAMİ CİHAD: ABD İSRAİL’E YEŞİL IŞIK YAKIYOR

Gazze’deki İslami Cihad Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin, Hamas’ın lider ve askeri kadrosundan bazı isimleri “terör listesine” almasına ilişkin kararının, İsrail’in Filistin direnişi algısını karalamayı hedefleyen söylemi üzerine inşa edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Hamas’ın lider ve askeri kadrosundaki bazı isimlerin ABD tarafından terör listesine alınması, bu kişilere karşı düzenlenecek suikastler için İsrail’e yeşil ışık yakıyor” ifadesi kullanıldı.

ABD’nin bu kararla, İsrail’in terör listesine alınanları takip etmesi ve onlara karşı suikast düzenlemesine yeşil ışık yaktığı kaydedilen açıklamada, söz konusu kararın, “siyasi bir şantaj ve ABD politikasına muhalif hareket edenleri korkutmayı” amaçladığı savunuldu. Açıklamada şunlar bildirildi:

“ABD, meşru müdafaa haklarını koruyan, saldırıları def eden ve uluslararası hukuk gereğince kendi kaderini tayin ile bağımsızlığını sağlamaya çalışan direnişçileri tasnif etme yetkisini kendine verme hakkına haiz değildir.”

 
El-Berdevil: "Amerika'nın Kararı Siyonist Terör Yanlısı ve İki Yüzlü"


İslami Direniş Hareketi (Hamas), Amerika'nın hareketin üç liderini terör listesine almasının şaşırtıcı olmadığını ifade ederek, kararın münafıklık ve işgal rejimi yanlısı olduğunu söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı dün (8 Eylül Salı) Hamas Hareketi'nden üç ismin uluslararası teröristlerin isimlerinin bulunduğu kara listeye alındığını açıklamıştı.

Terör listesine alınan isimlerin hareketin askeri kanadı komutanı Muhammed Ed-Dayf ile eski esirlerden Yahya Es-Sinvar ve Ruhi Müştehi olduğu belirtildi.

Hamas liderlerinden Salah El-Berdevil, Filistin Enformasyon Merkezi'ne konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin işgal rejimi yanlısı tavrının yeni olmadığını ifade etti.

El-Berdevil, işgal rejimine Gazze Şeridi'nde binlerce kadın ve çocuğu öldürmesi, binlerce evi yıkması için gelişmiş silahlar veren ABD'nin işgal rejimi yanlısı olmasının doğal olduğunu söyledi.

Hamas lideri, Washington'un kararının münafıklık ve çifte standart olduğunu kaydederek, "Amerika en değerli evlatlarımızı terörist ilan etmeden önce aynada kendi çirkin yüzüne baksın" dedi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat