72 STK'dan Sur'daki Muhacirlere Ensar Olma çağrısı


72 STK'dan Sur'daki Muhacirlere Ensar Olma çağrısı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 07 Ocak 2016 Perşembe 13:48


Diyarbakır'da faaliyet yürüten 72 İslami STK, ‘Surdaki muhacirlere Ensar olalım' sloganıyla çatışmalardan mağdur olan Sur halkı için yardım çağrısı yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar bir ayı geride bırakırken, bölge halkının mağduriyetleri devam ediyor. Diyarbakır'da faaliyet yürüten 72 İslami STK, ‘Surdaki muhacirlere Ensar olalım' sloganıyla yardım çağrısı yaptı. 72 Sivil toplum kuruluşu adına yapılan çağrının deklare edildiği açıklamayı Murat Koç okudu. Koç, PKK'nin kör bir savaşı ‘Öz Yönetim'  kılıfı altında şehir merkezlerine taşıdığını, devletin de bu sorunu askeri yöntemlerle çözmek istemesi sonucu evlerin yıkıldığına ve halkın göç etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Kazmış oldukları hendek ve taş yığınlarıyla kapattıkları yerlerde kurtarılmış bölgeler hayali kuran PKK’nin aylardır silah ve mühimmat yığdığını belirten Koç, bu siyasetin en çok bölge halkını mağdur ettiğini belirtti.  

PKK'nin hendek siyasetine devletin tanklarla ve toplarla karşılık vermesi sonucunda binlerce insanın evini barkını terk etmesine sebep olduğunu belirten Koç,  “Kimisinin kış mevsiminde aç perişan bir vaziyette akrabalarının yanına sığınmalarına, kiminin ise geçici barınma yerlerini iskân etmelerine sebep olmuştur.”  ifadeleri kullanıldı.

Esnafların mağduriyetine ve tarihi Kurşunlu Caminin yakılmasına da değinen Koç,  “Yine bu kaos ve şiddet sarmalında binlerce esnaf aylardır işyerini kapatmak zorunda kalarak bu mağduriyeti iliklerine kadar yaşamaktadırlar. Bazı ilçelerde halen devam etmekte olan bu sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar sonucunda yaşadığımız bu şehirde, hemen yanı başımızda Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Süren kaos sonucunda Diyarbakır'ın önemli tarihi ibadethanelerinden Kurşunlu Camii bile yakılıp yıkılmış, yine tarihi Dört Ayaklı Minare de zarar görmüştür.  Halen Sur ilçesindeki birçok camide ibadet bile yapılamamaktadır. Bizler, bu vesileyle cami yakacak kadar insan olmaktan uzaklaşan zalimleri Allah'a havale ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerimizin yaralarına merhem olalım”

 “Diyarbakır İslami STK'ları olarak bugün zulüm ve sıkıntı çekerek yerlerinden ve yurtlarından edilen mazlum halkın yanında olduğumuzu ilan etmek ve aynı zamanda tüm duyarlı kesimlere hatırlatıcı görevimizi yapmak üzere burada bulunmaktayız. Bu amaçla Sur ilçesinde mağduriyet yaşayan kardeşlerimizin yaralarına bir nebze de olsa merhem olabilme umuduyla ‘Sur'daki Muhacirlere Ensar Olalım' şiarıyla gıda, battaniye ve nakdi yardım kampanyası başlatmış bulunmaktayız.” Diyen Koç, “Tüm hayırseverleri, kurum ve yapıları bu kampanyamıza destek vermeye” çağırdı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat