61Bangladeşli göçmen iade ediliyor


61Bangladeşli göçmen iade ediliyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Haziran 2015 Perşembe 13:26


Bangladeşli insan ticareti mağduru 61 kişi bugün Malezya tarafından iade ediliyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bangladeşli insan ticareti mağduru 61 kişi bugün Malezya tarafından iade ediliyor.

Geçtiğimiz ay Andaman Denizi’nde Malezyalı yetkililerce insan tüccarlarının elinden kurtarılan 61 Bangladeşli göçmen bu akşam ülkelerine iade edilecek.

Mağdurlar Bangladeş Hava Yolları’na ait uçakla Shahjalal Uluslararası Havalimanı'nı ulaşmış olacak.

 Malezya’nın geçtiğimiz günlerde açık denizlerde insan ticareti yapanlarca terk edilmiş olarak bulduğu göçmenlerin ifadelerinden Bangladeşli oldukları anlaşılmış ve Bangladeşli yetkililere bulunan göçmenlerin bir listesini göndermişti.

Bangladeşli yetkililer, listedeki göçmenlerin Bangladeşli olduklarını doğrulamasının üzerine, bulunan göçmenlerin bir ay içerisinde Bangladeş’e iade edileceği öğrenilmişti. Bangladeş Dışişleri Bakanı Shahidul Haque’ de göçmenlerin iadesinin bir ay içerisinde gerçekleşeceğini ifade etmişti.

Daha önce yapılan bir kısım iadelerin devamı olarak 61 kişinin daha iadeleri gerçekleşiyor.

DÜZENSİZ GÖÇE ÇARE ARANIYOR

Malezya, Tayland ve Endonezya, Bangladeşli göçmenler üzerine bir toplantı gerçekleştirdi. 29 Mayıs’ta gerçekleşen “Düzensiz Göç” konulu bölgesel toplantı, bölgesel bir insani sorun olan göçmenler üzerine yapıldı. İnsan ticareti yapan şebekelere karşı mücadele de, Bangladeş Dışişleri Bakanı Sahidul’den aktif rol alması istendi.

 BANGLADEŞ YAPTIKLARI BASKI VE ŞİDDETİ KABULLENMİYOR

 Bangladeş Dışişleri Bakanı, Düzensiz göç ile bir ülkenin tek başına başa çıkmasının mümkün olmayacağını, bu sorunun bölgesel ve küresel çapta ele alınması gerektiğini söylendi.

  Toplantıda, sadece yoksulluğun tek başına yasadışı göçe sebep olmadığına da değinilerek, bu insani trajedinin arkasında asıl nedenin başka olduğu ifade edildi. Ancak Bangladeş Dışişleri Bakanı, yoksulluğun dışındaki sebepler konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

 DENİZLERDE TER EDİLMİŞ BİNLERCE GÖÇMEN VAR

 Kaçak göçmenler için en büyük tehlike insan kaçakçılarının eline düşmek, insan ticareti yapan kaçakçıların eline düştüklerinde kurtulma olanakları kalmıyor. Tayland, bu ay içerisinde insan kaçakçılarına yönelik başlattığı operasyondan sonra 3.000’den fazla göçmen, insan kaçakçılarının elinden kurtularak Endonezya ve Malezya’ya ulaşmıştı. Buna rağmen açık denizlerde  kendi haline bırakılmış binlerce göçmen olduğu tahmin edilmekte.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat