150 Stk'dan Suriye'ye yardım çağrısı


150 Stk'dan Suriye'ye yardım çağrısı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 04 Aralık 2012 Salı 10:22


150 STK "Açız, Üşüyoruz, Ölüyoruz" sloganıyla Suriye için yardım seferberliği başlattı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye`de yaşanan insanlık dramına dur demek için İHH öncülüğünde bir araya gelen 150 sivil toplum kuruluşu Feshane`de yaptıkları basın açıklamasıyla Türkiye geneline yayılacak büyük çapta bir yardım seferberliği başlattıklarını duyurdu.

İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde bir araya gelen 150`den fazla sivil toplum kuruluşu büyük bir yardım organizasyonu için kolları sıvadı. Feshane`de gerçekleştirilen basın toplantısıyla komu oyuna duyurulan yardım seferberliği kapsamında Türkiye genelinde bin tırlık yardımın Suriye halkına gönderilmesi planlanıyor.

Suriye`de İnsani Kriz Gittikçe Büyüyor
Yardım seferberliği kapsamında pek çok ilde eş zamanlı basın açıklamaları ve duyarlılık programları yapılacağını da duyuran sivil toplum örgütlerinin yaptığı basın açıklamasında Suriye`de çatışmalar nedeniyle gittikçe büyüyen insani krize dikkat çekildi. Feshane`de gerçekleştirilen basın toplantısına yardım seferberliğine katkı sağlayan sivil toplum örgütü temsilcileri, aktivistler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Suriye`ye Bin Tırlık Yardım Malzemesi
150`den fazla sivil toplum kuruluşu ile büyük bir yardım organizasyonu başlatmış bulunduklarını ifade eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Bu organizasyon ile Suriye`ye bin tırlık yardım malzemesi göndermeyi hedeflediklerini belirtti. Kriz nedeniyle yaklaşık 10 milyon kişinin açlıkla yüz yüze olduğunu vurgulayan Yıldırım "Kışın gelmesi ile şartlar ağırlaşıyor, soğuklardan en çok çocuklar etkileniyor" dedi.

Suriye`de İnsanlar Açlığın Pençesinde
Suriye halkının en fazla un, şeker, pirinç ve bulgura ihtiyaç duyduğunu belirten Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Suriye konusuna maalesef ideolojik bakılıyor. Buradan siyasi partilere sesleniyorum. Bu konudaki görüşleriniz ne olursa olsun bir konuda birlesin ve insani sorumluluğunuzu yerine getirin. Bu kış kapımızda üşüyen komsularımıza yardım edin. Bu insanların yardıma ihtiyacı var." Sivil toplum kuruluşlarına da seslenen Yıldırım "Bu seferberliğe katkı sağlamak isteyen tüm kuruluşlara kapımız açık. Herkesi Suriye konusunda duyarlı olmaya, yardımlarını yoğunlaştırmaya davet ediyorum" dedi.

Suriye Halkı Çok Zor Günler Yaşıyor
20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya.

Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri; "un", "şeker", "pirinç", "bulgur", "yağ".

Acil Olarak Gıda Ve Battaniye Yardımına İhtiyaç Var
Kilis sınırındaki Babusselam Kampı`nda kalan mültecilerin durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, "Çadır", "Battaniye", "Elektrikli ısıtıcı", "Kadın iç çamaşır seti, "Çocuk iç çamaşır seti", "Kadınlar için içlik, "Çocuklar için içlik", "Kaban", "Mont", "Ayakkabı", "Bot", "Şapka", "Bere", "Eldiven" ve "Çorap"

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat