1 milyon göçmen 2 binden fazla ölü


1 milyon göçmen 2 binden fazla ölü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Haziran 2015 Çarşamba 17:35


Yemen’de koalisyon saldırılarından sonra, 1 milyon göçmen, 2 binden fazla ölüm

Küre Medya / Haber Merkezi
Yemen’de koalisyon saldırılarından sonra, 1 milyon göçmen, 2 binden fazla ölüm

BM verilerine göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki 26 Martta başlayan koalisyon saldırılarında, bir milyondan fazla kişi, Yemende, savaştan kaçarak evlerini terk edip yerinden olmuş.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Dairesi sözcüsünün verdiği bilgiye göre, en fazla insan, üç ilden, Hajjah, Ibb, Lens Laerke illerinden göç etmiş ve bu rakam beş yüz bin dolayında.

Çatışmaların yoğun olduğu il Hajjah’tan göç eden Muhammed Ahdal, “Savaş nedeniyle bizim ve çevremizdeki evler tahrip oldu, şehri terk etmeyen kaldı mı bilmiyorum. Biz de nisbeten daha güvenli diye Sana’ya annemin evine geldik. Küçük bir evde şimdi 5 aile yaşıyoruz” diyor.

Hadramut Belediye Başkanı, Hadramut’a gelen 39 bin civarında mülteciye atıfta bulunarak, misafir olarak muamele ettiklerini söyledi. Pek çok hastalığı baş gösterdiğini ana özellikle Dang hummasının yaygın olduğunu söyleyen belediye başkanı, yetersiz tıbbi malzemeden dolayı şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Birçok sivil, kadın ve çocuğun çatışmalarda öldüğünü, Birleşmiş Milletlerin verilerine göre 2.200 kişi öldü, 10 binden fazla da yaralı var.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 41.000 kişinin sınır ülkelerine kaçtığını ve 10.000'den fazla mültecinin şu anda Cibuti Aboukh kıyı kampında olduğunu söyledi.
Savaşın insani krizi de beraberinde getirdiği Yemen'de nüfusun yaklaşık üçte ikisi temiz su bulamıyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon tarafından bombalanan İran destekli Husiler, ülkede mutlak egemenliği elde etmek için hükümet binalarını ele geçiriyor.

TEMEL İHTİYAÇLARIN TÜMÜNDEN MAHRUM DURUMDALAR

İngiltere merkezli Oxfam tarafından hazırlanan raporda'devam eden hava saldırıları, kara savaşı ve yakıt sıkıntısının temiz su ve sağlık hizmetinden yoksun Yemenlilerin sayısını 16 milyona çıkardığı' belirtildi.

Oxfam Yemen Gözlemcisi Grace Ommer'Yemen'deki temiz su bulamayan nüfusun Berlin, Londra, Paris ve Roma'da yaşayan nüfusla eşdeğer olduğunu' söyledi.

YEMENLİLERİN YARISI TEMİZ SU BULAMIYOR

İngiltreli Sivil Toplum Kuruluşu ayrıca savaştan önce de Yemenlilerin yarısının temiz su bulamadığını hatırlattı.

Başkent Sana'yı ele geçirerek ülkede darbe yapan Şii Husiler 26 Mart'tan bu yana Suudi Arabistan öncülüğündeki 10 Arap ülkesi tarafından oluşturulan Koalisyon Güçlerince hedef alınıyor.

Oxfam, hava saldırılarının ve kara çatışmalarının ülkedeki alt yapı şebekelerine özellikle de su şebekesine zarar verdiğini belirtti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Taiz kentinin el-Murur Mahallesi'nde Husilere ait bir tankla, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı güçlerin bulunduğu yerlere ateş açıldı. Taiz kenti yakınlarındaki Sabr Dağı'nda Hadi yanlısı halk direniş güçleri ile Husiler arasında da çatışmalar çıktı.

Dali ilinde de Husilerin, ateşkesin başlamasından yaklaşık 1 saat sonra bir mahalleye ateş ederek ateşkesi ihlal ettiği aktarıldı.

Cevf ilinde de yerel kaynaklar, Cevf ili ile Sa'da arasındaki el-Yutme bölgesinde kabileler ile Husiler arasında çatışmalar çıktığını kaydetti.

BMGK'DAN ATEŞKESE UYULMASI ÇAĞRISI

Yemen'de daha önceden ilan edilen beş günlük ateşkese ilişkin BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen basın bildirisinde, Yemen'de yaşanan çatışmalar nedeniyle kötüleşen insani durumdan büyük endişe duyulduğu belirtilerek, "Suudi Arabistan ve Yemen hükümetinin inisiyatifiyle" çatışmalara beş günlük insani yardım arası verilmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Tüm taraflardan bu karara saygı göstermesi, açık ve güvenilir şekilde askeri faaliyetleri durdurması istenen bildiride, acil ihtiyaç içinde bulunan sivillere insani yardım ulaştırılmasının temin edilmesi talep edildi.

BMGK bildirisinde sorunun diyalogla çözülmesi için BM Genel Sekreteri'nden tüm tarafların katılımıyla Yemen Konferansı toplaması da istenerek, taraflara da BM gözetiminde yapılacak müzakerelere katılma ve iyi niyetle çözüme destek olmaları çağrısı yapıldı.

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos da yaptığı yazılı açıklamada, "Bu geçici ateşkes, çatışmalar nedeniyle mahsur kalmış sivillere gıda, tıbbi malzeme ve hayati gereçlerin ulaştırılmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Yardımların BM kuruluşları aracılığıyla bölgeye ulaştırılmasını da isteyen Amos, "Yardım dağıtımı tarafsız bir kuruluş olan BM tarafından koordine edilmeli. İnsani yardımların politize edilmemesi hayati önemde" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Yemen'de 12 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere 5 günlük ateşkes ilan edildiğini açıklamıştı.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat