1 Mayıs'ta sokaklar savaş alanına döndü


1 Mayıs'ta sokaklar savaş alanına döndü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:48


1 Mayıs'ta Taksim'de eylem yapma inadında olan eylemciler ile polis birbirlerine girdi. Beşiktaş ve Şişli gibi yerlerde iş yerleri ateşe verildi, sokaklar savaş alanına döndü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Halaskargazi Caddesi üzerinde çevik kuvvet ekiplerinin gazlı müdahalesinin ardından sokak aralarına dağılan eylemciler, cadde ve sokakları birbirine kattı. İş yerlerine molotof bombası atan eylemciler havai fişeklerle polislere de saldırdı.

DİSK kortejine yapılan müdahalenin ardından eylemciler ara sokaklara dağıldı. Bir grup eylemci ise DİSK binasına sığındı. Biber gazından etkilenenler su ve limon ile rahatlamaya çalıştı. Polis, Abide-i Hürriyet Caddesi'nde toplanan gruba, TOMA ile su sıkarak ve biber gazı kullanarak ikinci kez müdahale etti. Bunun üzerine bazı eylemciler polise taşla saldırdı.
Ara sokakları birbirine katan eylemciler molotof bombası atmak suretiyle bazı iş yerlerini ateşe verdi. Gaz bombası atılması sebebiyle cadde ve sokaklarda adeta göz gözü göremez hale geldi. Polisle grup arasında yaşanan arbede sırasında bazı eylemciler ve polisler de yaralandı. Yaralılara ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı.

Olay yerine gelen ambulanslarla yaralılar en yakın hastaneye kaldırıldı. Bölgede gerginlik sürüyor.

-Beşiktaş-

Beşiktaş ara sokaklarda grupların eylemleri devam ediyor. Taraftar atkıları bulunan gruplar ile çeşitli sol gruplar zaman zaman Barbaros Bulvarı'na çıkmaya çalışıyor. Grupların her girişimine polis gaz ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Müdahale üzerine gruplar ara sokaklarda kaçışıyor.

Bu arada eylemciler, kaldırım taşlarını kırarak polise attı. Sapanlarla da taş atan eylecileri bazı kişiler yönlendirdi. Megafonlarla grubu yönlendirenler, elinde taş olanların öne doğru ilerlemesini istedi. Yönlendiren kişiler, sapanlar için de taş kırmaları talimatı verdi.

-20 kişi gözaltına alındı-

Polisleri yaralayan 4 kişi, bilye ve sapanlarla yakalandı. Yaralılar, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Polisler, 20 kişiyi gözaltına aldı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ise "Yaralanan bir yurttaşımız yoktur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini çok dikkatli ve özenli bir şekilde sürdürmektedir" denildi.

-Gazeteciler yaralandı- 

1 Mayıs'ta çıkan olaylar nedeniyle bazı gazetecilerin yaralandığı öğrenildi. Bu arada olayların başlamasına neden olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de biber gazından etkilenerek, hastaneye kaldırıldı. Tekin açıklamasında, "Elbette toplanmaya devam edeceğiz onların gazlarından sazlarından korkacak değiliz. Polislere lafım yok ama onlara bu cesareti kim verdiyse onlarla hesaplaşacağız" şeklinde tehditler savurdu.

Ajanslar

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat