« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » »» 
siyasi-muhafazakarlik-kutsali-olmayan-dindarlik-turudur-15133h.html‘Siyasi Muhafazakarlık Kutsalı olmayan dindarlık türüdür’

Rahmetli Akif Emre’nin 02 Temmuz 2009’da Yeni Şafak’taki köşesinde yazmış olduğu yazı, yeniden gündeme getirilecek türden.
islamcilik-2-15131h.htmlİslamcılık-2

İslâmcılığı hangi anlamıyla alırsak alalım, hangi tarihten başlatırsak başlayalım, Türkiye bunun merkezindedir. İslâmcılığı; ister dini naslara uygun yaşama olarak kabul edelim, ister İttihad-ı İslâm’ı sağlamak
islamcilik-1-15122h.htmlİslamcılık-1

İslâm dini, son ve mükemmel bir dindir. Bütün insanlığın problemlerini çözmekle Müslümanlar görevlidirler. Her problem ortaya çıktığında Müslümanlar onu çözmeye ve çare aramaya koyulurlar.
abd-ile-kuzey-kore-savasir-mi-15113h.htmlABD ile Kuzey Kore savaşır mı?

Yazısında Kuzey Kore ile ABD arasında son zamanlarda sertleşen karşılıklı restleşmeyi değerlendiren Ufuk Ulutaş bunun nizami bir savaşa dönüp dönmeyeceğini analiz ediyor.
gazze-hangi-suctan-dolayi-kusatiliyorsun-15100h.htmlGazze... Hangi Suçtan Dolayı Kuşatılıyorsun?

Bunların tek suçu ve günahı var. O da buradaki insanların “burası vatanım, toprağım, bu havam, bu da suyum; bu bedenim, bu da ruhum ve ben özgür olmak istiyorum” demeleridir.
mescidi-aksa-savasi-otorite-savasidir-15099h.htmlMescidi Aksa Savaşı Otorite Savaşıdır

Filistin Enformasyon Merkezi yazarlarından Re’fet El-Murre, Filistin’de Mescid-i Aksa merkezli süren savaşın, bir otorite ve hakimiyet savaşı olduğunu ifade ediyor.
sii-sunni-bolunmesi-degil-15085h.html"Şii-Sünni bölünmesi değil"

Tunuslu yazar Sümeyye Gannuşi, İslam dünyasında mezhebî farklılıklar üzerinden tanımlanan bölünmüşlüğün siyasî ve tarihi geçmişini konu alan bir makale kaleme aldı. Gannuşi’nin “Bölünme, Şii-Sünni Bölünmesi Değ
besir-eryarsoy-mescid-i-aksa-neyimiz-olur-15075h.htmlBeşir Eryarsoy: Mescid-i Aksa Neyimiz Olur?

Her Müslüman gibi ben de Kudüs denildiği zaman; nereden başladığını ve nereye gittiğini tahmin bile edemediğim, tarif etmekte gerçekten zorlandığım çok değişik his âlemine intikal ediyorum.
ulusalcilar-yeni-bir-darbe-yapabilir-mi-15069h.htmlUlusalcılar yeni bir darbe yapabilir mi?

Türkiye gazetesi bugün'Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir' manşetiyle çıktı. Haberde,'15 Temmuz ve öncesinde olup bitenleri sorguladığımızda, büyük bir sistem zaafının olduğu gözleniyor.
post-modern-pragmatizm-ve-islam-15033h.htmlPost-Modern Pragmatizm ve İslam

Post-modernizm, dine dair analizlerini ılımlı bir öngörü tarzında sunup, İslam şeriatten arındırılmış estetik bir din haline getirmeyi amaçlıyor. Ve İslam, post-modern dünya algısıyla uyumlu hale gelip, şeriat
kilicarslan-devlet-cemaatleri-denetim-altina-almali-15032h.htmlKılıçarslan: ‘Devlet cemaatleri denetim altına almalı’

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan bu günkü köşesinde, gelenekli cemaatlerin legalizasyon alanı sağlanarak mutlaka denetim altına alınması gerektiğine değiniyor.
rutbesi-cocuk-katili-olan-lider-15027h.htmlRütbesi “Çocuk Katili” Olan Lider

Filistin Enformasyon Merkezi yazarlarından Re’fet Murre, Mahmud Abbas'ın Gazze direnişine karşı takındığı tavrı sert bir şekilde eleştiriyor.
gazze-kusatmasi-nereye-kadar-15003h.htmlGazze Kuşatması Nereye Kadar?

Dünya haritasında oldukça küçük bir coğrafya parçası. Buna rağmen sadece saldırı, savaş ve kuşatma haberleriyle anılıyor.
allah-ile-gavs-arasinda-tercih-yapmak-14989h.htmlAllah ile Gavs arasında tercih yapmak

Tövbe Suresi 40. Ayeti: Üzülme Allah Bizimledir diyen Resulün, Üzülme Gavslar, Kutuplar bizimledir diyen ümmeti.
abluka-cetesinin-destekcileri-abd-ve-israil-14974h.htmlAbluka çetesinin destekçileri: ABD ve İsrail

Yeni Akit yazarı Ahmet Varol, Katar krizi ile ilgili son gelişmelere değiniyor.
turk-ordusundaki-subaylarin-%85i-ultra-laiklik-14967h.htmlTürk Ordusu’ndaki subayların %85'i ultra laiklik

Hürriyet gazetesi yazarı Verda Özer, eski asker Metin Gürcan'ın yaptığı'TSK'nın kurumsal dönüşümü' anketi sonuçlarını dünkü köşesinden yazdı.
herkes-herkesle-borclu-alacaklidir-14966h.htmlHerkes herkesle borçlu-alacaklıdır

İkili ilişkilere ve karşılıklı ahlakiliğe değinen değinene Lütfi Bergen, “çoğu kere emeğin sahibini biliriz ama emeğinin kıymetini vermek istemeyiz” diyor.
abd-katar-uzerinden-bolgeyi-terorize-ediyor-14950h.htmlABD, Katar Üzerinden Bölgeyi Terörize Ediyor!

ABD, Irak’a yönelik 17 Ocak 1991’deki Birinci Körfez işgali ile başlattığı ve bütünüyle bölgeyi kapsayacak şekilde yaygınlaştırarak sürdürdüğü işgal ve boyun eğdirme stratejisini devam ettirmektedir.
tebyinul-kuran-dan-tahriful-kuran-ornekleri-1-14943h.html"Tebyinül Kur'an" dan Tahrifül Kur'an Örnekleri (1)

Günümüzde modernist yaklaşımların etkisinde kalınarak geliştirilmeye çalışılan kur'anı anlama çalışmalarına yazımızın başlğıı olan "tebyinül kur'an" adlı eser güzel bir örnektir.
kitaba-kagida-ve-kaleme-ilgisiz-elemanlar-araniyor-14935h.htmlKitaba, Kâğıda ve Kaleme İlgisiz Elemanlar Aranıyor!

Bilgiye ihtiyaç hissedilmeyen zamanlarda yaşıyoruz. Hatta bilgisiz olmanın acayip derecede bir kıymeti bile var. Nerde ilgisiz ve bilgisiz insanlar var hemen bir takım yerlere yerleştiriliyor.
elmalili-mealinin-sadelestirilmesinde-yapilan-tahrifatlar-14932h.htmlElmalılı Mealinin sadeleştirilmesinde yapılan tahrifatlar

Elmalılı Mealinin Sadeleştirilmesinde yapılan bir tahrif ve ilmi ahlaksızlık örneği.
sakiz-orucu-bozar-mi-14917h.htmlSakız Orucu Bozar mı?

Bu yazının başlığındaki meşhur soru, Türkiye’deki milyonlarca insanın din konusundaki genel ilgi ve bilgi düzeyi hakkında az çok fikir veren önemli bir klişedir.
hedef-ihvanin-tamamen-bolgeden-sokulup-atilmasi-14888h.htmlHedef, İhvan'ın tamamen bölgeden sökülüp atılması

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Katar konusundaki gelişmelere ilişkin, "Temel hedef, İhvan'ın bölgeden sökülüp atılması. Türkiye'nin izole edilmesi ve İran'a karşı yapılacak hamleler." dedi.
katar-krizi-ne-anlama-geliyor-14883h.htmlKatar krizi ne anlama geliyor?

İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Bayraktar, Suudi Arabistan liderliğindeki 6 Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararına ilişkin bir analiz kaleme aldı.
ramazan-imsakiyesi-14853h.htmlRamazan imsakiyesi

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan'ın imsakiyesine dikkatlerinizi çekmek istiyoruz.
zamansiz-olum-14851h.htmlZamansız Ölüm

Ölümsüzlüğe inanmadığımızda, dünyaya anlam vermemiz imkansız olmasa da son derecede güçleşmektedir.
mustazaf-14834h.htmlMustazaf

Her müstekbirin istikbârını kendisi üzerinde gerçekleştirdiği bir mustazaf sınıfı vardır. Bu nedenle Kur’an’da müstekbir kavramının karşıtı olarak mustazaf kelimesi kullanılır.
erdogan-trump-zirvesinde-duruslar-netlesir-mi-14828h.htmlErdoğan-Trump Zirvesinde Duruşlar Netleşir mi?

Suriye ve Irak başta olmak üzere İslam coğrafyasının hakiki ve belirleyici direniş unsurlarını teçhiz ve koordine etmekten imtina eden Türkiye PKK-PYD tehdidinden çok daha fazlasıyla kuşatılacaktır.
amerika-pkk-ittifakina-karsi-turkiyenin-secenekleri-14819h.htmlAmerika-PKK İttifakına Karşı Türkiye’nin Seçenekleri

Kenan Alpay, Türkiye-ABD ilişkilerinde var olan gerilimi mercek altına aldığı yazısında Türkiye’nin ABD-PKK ittifakı karşısında sahip olduğu seçeneklerin ne olduğunu muhasebe ediyor.
pydpkk-suriyede-devlet-kurar-mi-14818h.htmlPYD/PKK, Suriye’de Devlet Kurar mı?

Yazısında PYD/PKK’nın Suriye’de ABD desteğiyle devlet kuracağı tartışmalarını mercek altına alan Alper Görmüş, ABD’nin Türkiye’ye veriyor gibi göründüğü “güvenceler”in niteliğini ve Türkiye’nin bölgeye müdahale
hamasin-yeni-siyaset-belgesinin-analizi-14797h.htmlHamas'ın Yeni Siyaset Belgesi'nin Analizi

Hamas'ın Yeni Siyaset Belgesi (El Vesikatü's Siyasiye) açıklandı. Denizden nehre, Filistin'in bir karış toprağından ne Filistinli vazgeçer, ne de İslam Ümmeti... Filistin cephesi bir Ümmet cephesidir... Filisti
islamciligin-ak-partiden-tasfiyesi-devlet-tartismanin-neresinde-14791h.htmlİslamcılığın AK Parti’den tasfiyesi: Devlet, tartışmanın neresinde?

On dört, on beş yıldır kendi doğal salınımında sürüp giden, sadece gerilimin merkezinde yer alan aktörlerin farkında olduğu bir süreç neden ve nasıl çatışmalı, tasfiye talepli bir görünüme bürünüverdi? AK Parti
ak-partideki-islamcilik-tartismasi-14780h.htmlAK Parti’deki ‘İslamcılık’ Tartışması

​​​​​​​İslamcıların tasfiyesi talebiyle yeni bir ivme kazanan tartışmanın “Küçük” bir kıvılcımdan kaynaklanması kimseyi yanıltmamalı; bu talebin dar bir çevreden ibaretmiş gibi görünen sahiplerinden çok görünme
kerkukteki-bayrak-krizinin-arka-plani-14710h.htmlKerkük'teki Bayrak krizinin arka planı

Bilgay Duman’ın Orsam’daki makalesi Kerkük ekseninde yaşanan mevcut gerilimin arka planını kavramak ve gelişmelerin önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceğine dair öngörüde bulunmak için katkı sağlayıcı n
korku-olarak-yeni-bir-savas-isgalci-israile-yeter-14698h.htmlKorku olarak yeni bir savaş işgalci İsrail'e yeter

Gazze’nin değişik noktalarına düşen Siyonist işgal rejimine ait füzelerin sesleri köpeklerin havlamasına benziyor.
albayrak-cavusoglu-turkiyeye-itibar-kaybettirdi-14658h.htmlAlbayrak: Çavuşoğlu, Türkiye'ye itibar kaybettirdi

Karar Yazarı Hakan Albayrak, bugünkü köşesinde'Çavuşoğlu, Türkiye'nin itibarıyla oynamış ve Türkiye'ye itibar kaybettirmiştir' dedi.
suriye-satrancinda-degisen-dengeler-ve-ittifaklar-14649h.htmlSuriye satrancında değişen dengeler ve ittifaklar

Suriye savaşında sürekli değişen dengeler ve günlük ittifaklar baş döndürücü bir hal almış durumda
babalar-eve-donmeyince-hayat-devam-etmez-14624h.htmlBabalar eve dönmeyince hayat devam etmez

13 Mayıs 2014’te yaşanan Soma maden faciasında nice ocağa ateş düşmüş, birçok çocuk babasız, birçok kadın ise kocasız kalmıştı
kurani-anlama-yolunda-tarihselci-metoda-itiraz-14605h.htmlKur'an’ı Anlama Yolunda Tarihselci Metoda İtiraz

​​​​​​​İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu'nun,'Kayıt Dışı Din' başlıklı makalesine ilişkin değerlendirmede bulundu.
kuran-i-kerim-tarihsellik-ve-tarihselcilik-14580h.htmlKur'an-ı Kerim tarihsellik ve tarihselcilik

Yeni Şafak yazarı sayın Faruk Beşer, son dönem moda olan tarihselcilik görüşü üzerine köşesinde bir dizi yazı kaleme aldı. Bizde faydasını umarak Faruk Beşer'in yazılarını sizlerle paylaşmayı düşündük.
ahlaksiz-dindarlik-olur-mu-14508h.html‘Ahlâk’sız ‘Dindarlık’ Olur mu?

“Ahlâklı olmak için dine ihtiyaç yok” diyen seküler çevrelere karşı dinsiz bir ahlâkın olamayacağını savunurduk. Gariptir ki şimdi de, “Dindar olmak için ahlâka ihtiyaç yok”’u savunmak zorunda kalıyoruz.
inonu-yunan-harp-malullerine-300-lira-yardim-etmis-14484h.htmlİnönü Yunan Harp Malullerine 300 Lira Yardım Etmiş!

CHP'nin tek adam politikalarını Mustafa Armağan değerlendiriyor.
en-agir-cezalar-kassam-tugaylarina-verildi-14419h.htmlEn ağır cezalar Kassam Tugaylarına verildi

“Kim olduğunu, nereli olduğunu bilmiyorum”… Sen anlamını kavrayamadığım “kahraman esir” ibaresini yazan adam gibi adamsın…
ummetin-birlesmesi-onundeki-engel-muslumanlar-14387h.htmlÜmmetin birleşmesi önündeki engel: Müslümanlar

Geçtiğimiz gün vefat eden İHH basından Zafer Ersoy kaleme almıştı...
sekuler-ve-muhafazakar-sikisma-14375h.htmlSeküler ve muhafazakâr sıkışma

Muhafazakârların önemli bir kısmı AK Parti’nin iktidarı kaybetmesini kendileri için büyük bir tehlike ve felaket olarak görüyor. Bu yüzden pek çoğu kendi kaderini Erdoğan’ın kaderine bağlı hissediyor.
rusyanin-kronik-kimlik-bunalimi-14338h.htmlRusya’nın Kronik Kimlik Bunalımı

“Dünyanın karasal yaşam alanının altıda birine sahip olan Rusya'nın yarınını milliyetçilik söylemleri belirleyemediği gibi Ortodoksluk üzerinden de herhangi bir birlik sağlanamıyor.”
harf-inkilabinda-asil-maksat-islamsizlastirmakti-14337h.htmlHarf İnkılabında Asıl Maksat İslamsızlaştırmaktı

Harf İnkılabıyla gelen okuma yazma bizim için değil, azınlıklar dahil yabancılar için kolaylaştırılmış ve zaten Latin harflerini bilen azınlıkların millî bünyeye (bu nasıl bir'millî' bünye ise) katılmalarını sa
ihvanin-degisme-ve-donusme-imkani-var-mi-14330h.htmlİhvân'ın değişme ve dönüşme imkanı var mı?

Yeni Şafak gazetesi yazarı Taha Kılınç köşe yazısında İhvan'ı yazdı.
trumpun-filistine-yonelik-muhtemel-politikasi-14324h.htmlTrump'un Filistin’e Yönelik Muhtemel Politikası

Trump Döneminde Amerika’nın Filistin’e Yönelik Muhtemel Politikası.
derdest-belgeseli-icerideki-28-subat-14289h.htmlDerdest Belgeseli: “İçerideki 28 Şubat”

28 Şubat sürecinde tutuklanan ve hâlâ cezaevinde olan müslüman tutsakların hikâyelerini anlatan “Derdest” isimli belgesel hakkında değerlendirmelerde bulunan Erkam Kuşçu, “Müslüman tutsakların özgürlüğü için ya
« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » »» 

Ana Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat